30 ROKOV POĽSKÉHO EKONOMICKÉHO FÓRA A SLABÁ SLOVENSKÁ ÚČASŤ

Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek pre Hospodárske Noviny

Zahraničný obchod sa reštartuje a Slovensko spokojne drieme. Ani vrcholové ekonomické fórum nemôže vyrušiť z driemot slovenské autority.

V deň, keď Štatistický úrad vydal správu o poklese slovenského exportu sa začalo v našom susedstve prestížne Ekonomické fórum.

Ekonomické fórum v Krynici, dnes už organizované v meste Karpacz, je najväčším podujatím svojho druhu v Strednej a Východnej Európe. Tento rok je významné nielen tým, že oslavuje svoje 30. výročie, ale je to aj prvý pokrízový rok, kedy ožívajú národné ekonomiky a život sa postupne dostáva do starých koľají, aj ten konferenčný a diplomatický.

Zároveň Poľsko so svojím 40-miliónovým trhom je najväčšou krajinou V4 a tretím najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenskej republiky.

Štáty implementujú ambiciózne plány na zotavenie ekonomík, rastie firemný apetít generovať zisky. Každý sa predbieha, aby sa ukázal v Karpaczi a tisíce účastníkov vo viac ako stopäťdesiatich paneloch na si tri dni vymieňa poznatky a hľadajú riešenia na problémy súčasnosti.

A ako na túto príležitosť reagovalo Slovensko? Trúfalo poviem, že nijako. Ani jeden z rezortov či agentúr, ktoré majú na starosti medzinárodný obchod tu nie je zastúpený. A to nemyslím, že – aktívne zastúpený, slovenské exportné štátne autority tu proste nie sú.

Samozrejme česť výnimkám! Na fórum pricestoval minister dopravy Andrej Doležal a v panelovej diskusii Export po pandémii zastupovala slovenské firmy Rada slovenských exportérov. Stálo ma to pár stovák kilometrov, ale diskusia o tom ako plánovať internacionalizáciu na najbližšie roky, bolo jedna z najlepších.

V zozname hostí zo Slovenska by ste našli zopár zvučných mien, ale väčšina z nich nakoniec proste neprišla. A tak sme tu aj s diplomatmi zo slovenskej ambasády vo Varšave sedeli ako chudobní príbuzní v spleti biznis záujmov a dynamických diskusií v hotelovom lobby.

Stretol som sa s partnerskými organizáciami ako Business France, Slovene Enterprise Fund, Hungarian Export Promotion Agency či Polish Investment and Trade Agency a mal som možnosť vidieť, ako v ich štruktúrach funguje synergia podnikateľských subjektov so štátom. Títo skúsení profesionáli, a aj mnohí ďalší, tu na rozdiel od Slovenska mali vrcholový manažment a štát preukázal podporu podnikateľom, čiže svojim daňovníkom.

Pre slovenských exportérov je bytostne dôležité udržiavať čulé obchodné vzťahy a ako sa ukazuje, treba sa opäť aj na medzištátnej platforme spoliehať na seba. Chápem, že je to princípom, ako sa udržať na vrchole a nezaspať na vavrínoch. Len ma potom opäť znepokojuje otázka, ako efektívne sa využívajú peniaze daňových poplatníkov na chod inštitúcií, ktoré majú v predmete činnosti podporu slovenského exportu.

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Predstavuje India spoľahlivého partnera pre EÚ?

15. augusta 2022

Viac info

Ak chcete získať najnovšie správy a informácie