Ako na biznis s Iránom?

Nejednému podnikateľovi sa pri vyslovení názvu Irán vynorí skôr komplikovaný sankčný režim, ako krajina obchodných príležitostí. Avšak napriek nepriaznivej politickej klíme európska dvadsať sedmička ostala vo vzťahu k Iránu aktívna v oblasti zahraničného obchodu a dokonca ani nevypovedala Iránsku jadrovú dohodu, od ktorej v roku 2018 odstúpili USA a následne na Irán uvalili sankcie.

O aktívnom prístupe k Iránu vypovedá aj 5,1 miliardový obrat v zahraničnom obchode s Iránom za rok 2019, z ktorého export tvoril väčšinu- 4,4 miliardy eur. Tieto čísla sú žiaľ dva krát nižšie ako pred uvalením nových sankcií z dielne administratívy prezidenta Trumpa v roku 2018. No napriek tomu EÚ27 zodpovedá za 10% celkového zahraničného obchodu Iránu a to aj napriek sankčnému režimu.

Príkladom tejto politiky je Nemecko, ktoré je piatym najväčším obchodným partnerom Iránu, keď v roku 2019 zodpovedalo za 3,3 miliardy eur čo je 4% z celkového zahraničného obchodu krajiny. Tejto bilancii sa Európsky obchod teší aj vďaka podpore malých a stredných podnikateľov, ktorým poskytuje pomoc pri exporte do Iránu.

Irán má rozlohu 1,6 milióna štvorcových metrov, čo znamená že je 2x taký rozľahlý ako Turecko a o niečo menší než Saudská Arábia. S počtom obyvateľov 86 miliónov je o niečo väčší než Nemecko. Primárnymi exportnými artiklami do Iránu boli v roku 2019 priemyselná technika, elektronika, chemické produkty, chovné zvieratá a potraviny, sekundárna produkcia a surové materiály.

Pri exporte do Iránu sú jasne stanovené sektory na ktoré sú uvalené sankcie v rámci EU, primárne sa jedná o zbrojné embargo, cestovné reštrikcie a prístup k finančným trhom.(podrobný zoznam nájdete tu) No veľkým problémom sú aj americké tzv. sekundárne sankcie a teda sankcie vzťahujúce sa na spoločnosti z tretích krajín, ktoré síce nepodliehajú sankčnému režimu, no pri obchodnom styku so spoločnosťami, sektormi, či osobami z amerického sankčného zoznamu, budú tiež zaradené na sankčný zoznam, čo môže následne pôsobiť ako problém pri ich obchodnom styku s USA. (podrobne o sankciách USA)

Dobrou správou pre potenciálnych exportérov z EÚ do Iránu je, že Európska Komisia zriadila Help-desk, ktorý má pomôcť podnikateľom zorientovať sa v sankčnom režime voči Iránu. Jedná sa o due-dilligence nástroj pre malých a stredných podnikateľov obchodujúcich s Iránom. EÚ zároveň zriadila nástroj INSTEX, ktorý má slúžiť ako bypass amerického sankčného režimu. Ten je síce kritizovaný za slabú efektivitu, no vzhľadom na jeho nízky vek môžeme v budúcnosti očakávať jeho vylepšenie.

Jozef Hrabina

Zdroje:

https://sanctions-helpdesk.eu/

https://webgate.ec.europa.eu/isdb_results/factsheets/country/overview_iran_en.pdf

https://www.statista.com/statistics/294389/iran-main-import-partners/

Tajik-Slovak Business Forum

02. marca 2023

Viac info

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Ak chcete získať najnovšie správy a informácie