Ako na obchodovanie s geopolitickými rizikami

Nejeden exportér sa vo svojej obchodnej činnosti stretol s termínom geopolitické riziká a je vysoká šanca, že mu bol produkt zameraný na túto tému ponúkaný, či už konzultačnými spoločnosťami, alebo priamo poisťovňami. Často sa stáva, že za analytika geopolitických rizík sa považuje množstvo ľudí bez adekvátneho vzdelania, či zručností, a tak sa na scéne objavujú podomácky vyštudovaní experti na Kremeľ, Komunistickú stranu Číny, či Blízky východ.

Oku pozorného diváka isto neutečú hlavné geopolitické problémy sveta, ako intenzifikácia jadrového programu v Iráne, asertivita Turecka v Stredozemí a na Južnom Kaukaze, eskalujúca situácia okolo Taiwanu, či rozmŕzajúci konflikt na východe Ukrajiny. Práve posledné spomínané geopolitické riziko v minulosti skomplikovalo, ba až znemožnilo množstvu našich exportérov obchod s Ruskom, Ukrajinou, ale i krajinami Eurázijskej ekonomickej únie do ktorých sa dá dostať nákladnou dopravou len cez Ruskú federáciu.

Ako sa ukázalo, komplikované sankčné režimy sa dajú obísť cez tretie krajiny a nadnárodné korporácie majú dostatočne silnú loby, aby si dokázali vyrokovať výnimky. Pre segment malých a stredných podnikateľov však platí, že pri eskalujúcom napätí sa situácia vyvíja príliš rýchlo a bez riadnej expertízy môže byť výsledkom rada neočakávaných problémov.

Pri geopolitických rizikách sú pre každého podnikateľa dve možnosti, buď sa im chcete vyhnúť a platíte si profesionálov, aby vás upozornili na rizikové oblasti. Alebo naopak, chcete z krízy vyťažiť a zarobiť na nízkych cenách v rizikových oblastiach. Napríklad, evidujete zvyšujúce sa napätie na Blízkom východe, tak investujete do termínových(budúcich) kontraktov na ropu. I keď v danom prípade je vysoká šanca, že tieto kontrakty vykúpia nákupné algoritmy skúsených maklérov.

Keď v roku 2017 zintenzívnila Severná Kórea testovanie svojich rakiet, tak sa medzi populárne produkty obchodu v geopolitických rizikách zaradili výmeny poistenia úverového zlyhania na Juhokórejský národný dlh. Otázne je, či by sa naozaj niekto staral o platenie národného dlhu v prípade nukleárnej vojny, no aj takéto kuriozity prináša obchodovanie s geopolitickým rizikom.

Na trhu dnes nájdete množstvo odborníkov na danú oblasť, keďže množstvo bývalých spravodajcov, či vysokopostavených štátnych funkcionárov má svoje konzultačné spoločnosti. V tomto prípade však nie je múdre riadiť sa mottom, čím vyššie slúžil, tým lepšie služby má. Nakoľko dnes už títo bývalí funkcionári nemajú prístup k exkluzívnym, či až utajovaným informáciám, ktoré by vášmu biznisu mohli vylepšiť pozíciu.

Mnoho konzultačných spoločností má tendenciu zveličovať škálu problému, pretože to znie odborne. Alebo jednoducho čerpajú z médií, ktoré majú naopak za cieľ predávať senzácie a nie chladnú analýzu reálneho stavu. Skutočný odborník bude obozretný, stanoví scenáre a presne určí faktory, ktoré musíte sledovať. Preto pri výbere odborníkov skôr dbajte na analytické schopnosti a znalosť lokálnych pomerov. Tie sú životne dôležité, už len z dôvodu, že často daný konflikt nemusí mať žiaden vplyv na váš biznis. Napríklad, Spojené štáty sa dlhodobo radia medzi hlavných investorov v Rusku z hľadiska priamych zahraničných investícií, a to aj napriek komplikovanej situácii.

Preto výber správneho konzultanta nie je založený na jeho bývalej vysokej šarži, ale na jeho analyticko-strategických schopnostiach, znalosti ekonomických, politických, ale i právnych osobitostí regiónu v ktorom sa geopolitické riziko nachádza. V neposlednom rade by sme pri výbere konzultantov odporúčali zamerať sa aj na flexibilitu spoločnosti s ktorou budete spolupracovať. Riešenia v krízových situáciách vyžadujú veľkú dávku flexibility a kreativity, ktoré dávajú predpoklad na správnu simuláciu kritickej situácie, prípadne nutnosť improvizovať v prípade nutnosti prijať ad-hoc riešenie.

Jozef Hrabina

Tajik-Slovak Business Forum

02. marca 2023

Viac info

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Ak chcete získať najnovšie správy a informácie