Obchodné vojny: mediálna senzácia, alebo zabijak medzinárodného obchodu?

Za posledné roky sme si zvykli na mediálne titulky odkazujúce na obchodné vojny a nástup neomerkantilizmu. Snáď najznámejšou je tá, medzi Spojenými štátmi a Čínou, pričom sa mnoho ľudí nesprávne domnieva, že sa skončila v januári 2020 podpisom dokumentu zvaného Fáza jeden, ktorá sa mala stať rámcom pre novú obchodnú dohodu medzi USA a Čínou. Avšak tak, ako USA nesplnili záväzok na odstránenie 25% ciel na tovary dovážané z Číny, tak Čína nenaplnila cieľ na zvýšenie importu amerických produktov o 200 miliárd dolárov.

Obchodná vojna však zúrila aj medzi EÚ a USA, Ruskom a štátmi OPEC a dnes nám v Únii hrozí vyostrovanie ekonomických vzťahov s Čínou. A teda okrem zásahov do globálnych reťazcov v podobe zvýšených koncových cien pre spotrebiteľov sa pre našinca stáva z mediálneho evergreenu o obchodných vojnách reálny strašiak, majúci dopad na miestny biznis.

Práve diplomatická potýčka medzi EÚ a Čínou pútala pozornosť médií v posledných mesiacoch, kedy EÚ uvalila sankcie na štyroch predstaviteľov Čínskej ľudovej republiky za porušovanie ľudských práv Ujgurov žijúcich v provincii Sin-ťiang. Na tieto sankcie Čína reagovala recipročnou akciou a na sankčný zoznam zaradila aj slovenskú europoslankyňu Miriam Lexmann.

Avšak najproblematickejším bodom je patová situácia pri ratifikácii obchodnej dohody s Čínou, ktorej prvú podobu dosiahli delegácie EÚ a Číny na prelome tohto roka. Jednalo sa tak o výsledok viac ako sedem ročnej snahy, ktorá mala za cieľ rámcovať vzájomný obchod medzi dvomi ekonomickými gigantami vzájomne spravujúcimi si celkový objem PZI vo výške cca 160 miliárd eur a ročným objemom PZI z EÚ do Číny vo výške cca 18 miliárd za rok 2019 a naopak putovali investície vo výške 12 miliárd čo je 33% prepad oproti roku 2016.

Čína sa môže v súčasnosti pochváliť širokou škálou strategických investícií naprieč Európou, od stavby jadrového reaktora vo Veľkej Británii, cez infraštruktúrne projekty v  celej EÚ, výstavbu 5G sietí a v neposlednom rade hojné akvizície transportného giganta COSCO v najväčších európskych prístavoch ako Rotterdam (Holandsko), Zeebrugge (Belgicko), Pireus (Grécko), Janov (Taliansko) a ďalších osem veľkých európskych prístavov, dnes vo svojej vlastníckej štruktúre majú čínskych akcionárov. Naopak PZI z EÚ prúdia primárne do priemyselnej výroby v Číne.

Pri eventuálnej obchodnej vojne preto môže prísť k značným ekonomickým stratám na oboch stranách, tak ako neregulovaný vzájomný obchod sa v čase ekonomického konfliktu môže ľahko zvrtnúť na tzv. zero-sum game. Táto logika je vlastná otvoreným konfliktom, kde môže vyhrať len jedna strana. O dôsledkoch politicko-ekonomických zápasov by vedeli hovoriť aj podnikatelia, ktorí obchodujú v Rusku.

Na jar roku 2020 Rusko s Iránom odmietli podpísať dohodu o obmedzení ťažby ropy na stretnutí OPEC+. Saudská Arábia preto v odvetnej akcii zaplavila globálny trh ropou za dumpingové ceny, aby prinútila obe ekonomiky závislé od exportu ropy a iných nerastných surovín, podpísať dohodu. Okrem toho, že táto vojna vyústila do kolapsu trhu s ropou, kedy sa ropa dostala až na mínus dvadsať dolárov za barel, tak rubeľ z večera do rána padol o 13% a na danom kurze sa pohyboval počas celej krízy.

Problém nastáva v momente, ak ste výrobca vyrábajúci v EÚ a máte kontrakty v Rusku v rubľoch, čo je čoraz častejší fenomén nie len v B2G, ale aj v B2B segmente. Pri takomto páde lokálnej meny však vaše kontrakty strácajú hodnotu a môže sa vám stať, že sa takýto kontrakt pretaví do ťažkých strát, čo môže byť v kategórii SME aj likvidačné.

Súčasné spomaľovanie globalizácie a snaha o regionalizáciu medzinárodného obchodu, ako reakcia na COVID-19 podporujú vznik konkurenčných ekonomických blokov. Ekonomické vojny sa preto zaradili do škály donucovacích nástrojov zahraničnej politiky jednotlivých štátov a s rastúcim napätím na medzinárodnej scéne sa treba pripraviť aj na vyššiu frekvenciu ekonomických konfliktov. V danom prípade odporúčame dôkladne monitorovať medzinárodnú situáciu a prípadne si poistiť svoje pohľadávky niektorým z produktov od Eximbanky, alebo Euler Hermes.

Jozef Hrabina

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Predstavuje India spoľahlivého partnera pre EÚ?

15. augusta 2022

Viac info

Ak chcete získať najnovšie správy a informácie