Viac ako 65% celkového exportu zo Slovenska tvorili vo februári 2021 stroje a dopravné prostriedky

Ide tak o medziročný 12,6% nárast oproti predchádzajúcemu roku, ako vyplynulo z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky. V laickom žargóne sa za formulkou stroje a dopravné zariadenia vo veľkej miere skrývajú práve povestné automobilky a elektronika, ktoré sú ťahúňmi nášho exportu. Ich podiel na ekonomike je v dobrom aj v zlom monumentálny, keď za rok 2020 tvorili až 65% podiel na celkovom exporte a v tomto segmente sme vyviezli artikle v hodnote 53,9% z nášho HDP. To v skratke znamená, že naša ekonomika doslova stojí a padá na zahraničných koncernoch, ktoré zamestnávajú množstvo ľudí, no taktiež veľkú časť svojho zisku vyvážajú z krajiny.

Avšak ostatným odvetviam sa až tak nedarilo, keď za prvé dva mesiace vývoz minerálnych palív a mazív klesol medziročne o 32,5%, či vývoz priemyselných výrobkov padol medziročne o 9,8%. Celkovo si však vo februári export bez strojov a dopravných zariadení prilepšil o 3,6%. Naopak ak sa pozrieme na január, tak v danom mesiaci export okrem strojov a dopravných zariadení zaznamenal až 8% stratu. Ak teda vezmeme oba mesiace dokopy, tak bez strojov a dopravných zariadení stratili exportéri 116,1 miliónov eur, čo je celkovo 2,5% prepad oproti prvým dvom mesiacom roku 2020. V danom prípade väčšinou hovoríme o malých a stredných podnikoch, ktorých hlas neskôr zaniká popri nadnárodných korporáciách poháňaných dopytom v dvoch segmentoch.

Exportéri preto upozorňujú na úskalia monotónnosti našej ekonomiky, náchylnej na zmeny nálad na trhu s automobilmi a elektronikou. Riešením tohto problému je venovať rovnakú pozornosť tak nadnárodným korporáciám spravovaným zo zahraničia, ako aj malým a stredným slovenským podnikom. Pretože diverzifikácia ekonomiky podporí jej odolnosť voči krízam a zvýšené zisky malých a stredných podnikateľov sa prejavia priaznivo nie len na životnej úrovni na Slovensku, ale aj na našej konkurencieschopnosti v zahraničí.

Jozef Hrabina

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Predstavuje India spoľahlivého partnera pre EÚ?

15. augusta 2022

Viac info

Ak chcete získať najnovšie správy a informácie