Európsky pivot do Afriky: dobrá diverzifikačná stratégia?

Vo februári tohto roku na summite EÚ – Africká únia bol schválený investičný balík Afrika – Európa vo výške 150 miliárd eur, poskytnutie 450 miliónov dávok vakcín pre Afriku do polovice roka 2022, posilnenie spolupráce v oblasti mieru a bezpečnosti, posilnené partnerstvo v oblasti migrácie a mobility, ako aj záväzky k multilateralizmu.

Afrika sa stavia k európskym sľubom skepticky

Slovami juhoafrického prezidenta, Cyrila Ramaphosa, sa Afrika stavia k európskym sľubom skepticky a tak z africkej strany nemožno čakať nejakú proaktívnu politiku.

Aj napriek tomu je pre oba kontinenty v súčasnosti spolupráca výhodná. Európska únia je uprostred surovinovej reorganizácie svojej ekonomiky, kým africké krajiny tieto komodity majú zväčša k dispozícii. Otáznou je výsledná premenná.

Afrika dnes bude potrebovať pomocnú ruku pri boji s klimatickou krízou, no taktiež si africké krajiny dnes žiadajú pridanú hodnotu, ktorou je participácia na benefitoch vyplývajúcich z účasti na liberálnych trhoch.

Napríklad v prípade vakcín proti COVID-19 utŕžil Západ ťažké rany na svojom medzinárodnom image, lebo kým na Slovensku sme dávno mali po booster vakcínach, tak v niektorých krajinách Afriky o vakcíne doteraz ani len neuvažovali.

O kontinent je veľký záujem

Preto je skepticizmus zo strany Africkej únie citeľný a vyjadrenia smerom k EÚ, mimoriadne opatrné.

V neposlednom rade netreba zabúdať na aktívnu politiku Číny v Afrike, ktorá za posledné dve dekády zo zopár miliárd vytvorila dvesto miliardový obrat v zahraničnom obchode a ak vezmeme Afriku ako jedného aktéra, tak Čína je jej najväčší bilaterálny obchodný partner.

Netreba zabúdať ani na Rusko. Od roku 2019 sa organizuje v Soči summit Rusko-Afrika, ktorý sa stal platformou pre obnovenie starých sovietskych väzieb na Afriku. Aj napriek tomu Rusko nepredstavuje tak vážneho konkurenta ako Čína.

Skepticizmus afrických krajín voči Západu však môže byť konkurenčnou výhodou post-sovietskych krajín v EÚ. Tak ako v prípade Vietnamu či Kuby, sú naše krajiny vnímané trochu inak ako tradičné európske veľmoci. Navyše naša produkcia je lacnejšia než tá nemecká a tak sa naše výrobky majú šancu presadiť na kontinente, o ktorý je momentálne veľký záujem.

Sektorová analýza príležitostí

Afrika ponúka príležitosti pre naše spoločnosti v oblasti zdravotníctva, stavebníctva, poľnohospodárstva, či energetiky.

Slovenské technológie môžeme implementovať prostredníctvom rozvojovej pomoci cez Slovak Aid, ktorý má za sebou stovky úspešných projektov. Pomoc pri rozvoji infraštruktúry nakoniec môže byť príležitosťou na rozšírenie aktivít, či už následná prevádzka vybudovaných zariadení, či školenie personálu pri obsluhe technológií.

Afrika je jednoznačne kontinent plný príležitostí aj keď často veľmi prehliadaný a podceňovaný. Podnikateľom by určite pomohla sektorová analýza príležitostí, ako aj väčšia osveta, či podporná infraštruktúra pre nadväzovanie nových obchodných stykov.

Momentálny pivot do Afriky možno konečne pomôže vytrhnúť sa tomuto ťažko skúšanému kontinentu z cyklu chudoby, no tiež sa však môže v budúcnosti premeniť na geopolitickú šachovnicu v konkurencii veľmocí, nakoľko africké krajiny nebudú rozlišovať pôvod investícií, ani ich politickú či ideologickú afiliáciu a naše spory ich príliš nezaujímajú.

Preto treba mať na pamäti aj tieto riziká, ktoré môžu v Afrike vytvoriť nebezpečný mix mocenských záujmov, prípadne ohroziť rozbehnuté investície.

Jozef Hrabina
Článok bol publikovaný ako pravidelný komentár pre Webnoviny.

Ako bojovať s energetickou krízou? Nechajte vyššie ceny dopadnúť na spotrebiteľov, odkazuje MMF

07. augusta 2022

Viac info

Podkladová inflácia sa zakoreňuje čoraz hlbšie. Špirála cien a miezd sa musí zastaviť

07. augusta 2022

Viac info

Lepšia než očakávaná letná sezóna Grékom pomôže

07. augusta 2022

Viac info

Ak chcete získať najnovšie správy a informácie