Ako na biznis s Iránom?

Nejednému podnikateľovi sa pri vyslovení názvu Irán vynorí skôr komplikovaný sankčný režim, ako krajina obchodných príležitostí. Avšak napriek nepriaznivej politickej klíme európska dvadsať sedmička ostala vo vzťahu k Iránu aktívna v oblasti zahraničného obchodu a dokonca ani nevypovedala Iránsku jadrovú dohodu, od ktorej v roku 2018 odstúpili USA a následne na Irán uvalili sankcie.

O aktívnom prístupe k Iránu vypovedá aj 5,1 miliardový obrat v zahraničnom obchode s Iránom za rok 2019, z ktorého export tvoril väčšinu- 4,4 miliardy eur. Tieto čísla sú žiaľ dva krát nižšie ako pred uvalením nových sankcií z dielne administratívy prezidenta Trumpa v roku 2018. No napriek tomu EÚ27 zodpovedá za 10% celkového zahraničného obchodu Iránu a to aj napriek sankčnému režimu.

Príkladom tejto politiky je Nemecko, ktoré je piatym najväčším obchodným partnerom Iránu, keď v roku 2019 zodpovedalo za 3,3 miliardy eur čo je 4% z celkového zahraničného obchodu krajiny. Tejto bilancii sa Európsky obchod teší aj vďaka podpore malých a stredných podnikateľov, ktorým poskytuje pomoc pri exporte do Iránu.

Irán má rozlohu 1,6 milióna štvorcových metrov, čo znamená že je 2x taký rozľahlý ako Turecko a o niečo menší než Saudská Arábia. S počtom obyvateľov 86 miliónov je o niečo väčší než Nemecko. Primárnymi exportnými artiklami do Iránu boli v roku 2019 priemyselná technika, elektronika, chemické produkty, chovné zvieratá a potraviny, sekundárna produkcia a surové materiály.

Pri exporte do Iránu sú jasne stanovené sektory na ktoré sú uvalené sankcie v rámci EU, primárne sa jedná o zbrojné embargo, cestovné reštrikcie a prístup k finančným trhom.(podrobný zoznam nájdete tu) No veľkým problémom sú aj americké tzv. sekundárne sankcie a teda sankcie vzťahujúce sa na spoločnosti z tretích krajín, ktoré síce nepodliehajú sankčnému režimu, no pri obchodnom styku so spoločnosťami, sektormi, či osobami z amerického sankčného zoznamu, budú tiež zaradené na sankčný zoznam, čo môže následne pôsobiť ako problém pri ich obchodnom styku s USA. (podrobne o sankciách USA)

Dobrou správou pre potenciálnych exportérov z EÚ do Iránu je, že Európska Komisia zriadila Help-desk, ktorý má pomôcť podnikateľom zorientovať sa v sankčnom režime voči Iránu. Jedná sa o due-dilligence nástroj pre malých a stredných podnikateľov obchodujúcich s Iránom. EÚ zároveň zriadila nástroj INSTEX, ktorý má slúžiť ako bypass amerického sankčného režimu. Ten je síce kritizovaný za slabú efektivitu, no vzhľadom na jeho nízky vek môžeme v budúcnosti očakávať jeho vylepšenie.

Jozef Hrabina

Zdroje:

https://sanctions-helpdesk.eu/

https://webgate.ec.europa.eu/isdb_results/factsheets/country/overview_iran_en.pdf

https://www.statista.com/statistics/294389/iran-main-import-partners/

Tajik-Slovak Business Forum

02. marca 2023

Viac info

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Ak Vás zaujíma podpora exportu, prihláste sa do nášho newslettra.