Nord Stream 2 bude: Čo to pre Slovensko znamená?

USA a Nemecko dosiahli dohodu o dostavbe plynovodu Nord Stream 2 a to aj napriek dlhodobému tlaku na zrušenie celého projektu. Okrem obáv v oblasti energetickej bezpečnosti sa v prípade plynovodu Nord Stream 2 hovorilo aj o geopolitickom riziku, či ekonomickej devastácii Ukrajiny, cez ktorú vedie do Strednej Európy plynovod a ropovod Družba.

Práve dostavba druhého Severného prúdu umožní Rusom prepraviť o 55 miliárd kubických metrov plynu do Európy viac než doteraz. Napríklad, v roku 2019 Rusko vyexportovalo do EÚ až 135 miliárd kubických metrov plynu, z čoho 95 miliárd skonzumovali iba nemeckí spotrebitelia.

Rusko je už tradične najväčším hráčom na európskom trhu s fosílnymi palivami ako ropa a zemný plyn. Preto je dnes mnoho krajín únie, napríklad Luxemburgsko, Malta, Holandsko a iné, závislých na dovoze plynu z Ruska. Kým celkový podiel ruského plynu na európskom trhu sa pohybuje medzi 40-50 %, po dostavbe Nord Stream 2 oba severné plynovody dokážu pokryť až 81 % dodávok plynu do Európy.

Ešte v roku 2017 vypracovala spoločnosť Arthur D. Little štúdiu, ktorá hovorí že najziskovejší bude projekt Nord Stream 2 pre Rusko, ktoré na ňom odhadom zarobí ročne 1,33 miliardy eur. Nasleduje Nemecko s 1,12 miliardami, Holandsko s 719 miliónmi, Švajčiarsko s 374 miliónmi a Fínsko s 201 miliónmi. Medzi krajiny EÚ, ktoré budú rátať zisk z Nord Stream 2 v stovkách miliónov eur sa radí ešte aj Švédsko a Rakúsko. Rovnaká štúdia odhaduje, že plynovod by mohol vytvoriť dokopy 90 tisíc pracovných miest vo všetkých spomínaných krajinách.

Najväčšie obavy kritikov tohto projektu spôsobuje možný presah medzi geopolitikou a energetickou politikou. Atlantic Council vo svojej štúdii argumentuje zvykom Ruska využívať dodávky strategických surovín na dosahovanie svojich geopolitických cieľov. Aj keď sa taký scenár nedá vylúčiť, trh s energiami v rámci EÚ funguje na princípoch laissez faire, kde ponuka vyvažuje dopyt a naopak. Žiadna krajina nie je viazaná k odberom ruských energií a nákupy sa robia na základe najvýhodnejšej ceny.

Nord Stream 2 pre Slovensko však určite znamená negatívne dôsledky v dvoch možných rovinách – jednak cez Družbu pôjde menej plynu a časom možno žiaden, a zároveň fakt, že väčšina plynu pôjde cez Nemecko zaváňa monopolizáciou tejto komodity v rámci únie.

To sa pri súčasnej divokej dekarbonizácii môže stať mocným nástrojom v rukách nemeckých a rakúskych politikov, ktorí už dnes beztak tlačia na zatváranie atómových elektrární v našom regióne s ponukou, že nám na oplátku dodajú nedostatkovú energiu. Plynofikácia je navyše len malý krôčik od ekologicky devastujúceho uhlia, nakoľko sa stále jedná o neobnoviteľný zdroj energie a teda ekonomicky, ani ekologicky neudržateľné riešenie v dlhodobom časovom horizonte. Takto v praxi vidíme, že často ide najmä o obchod.

Jozef Hrabina
Článok bol publikovaný ako pravidelný komentár pre Webnoviny.sk

Tajik-Slovak Business Forum

02. marca 2023

Viac info

Poľské Ekonomické fórum v znamení pochmúrnych tém

13. septembra 2022

Viac info

Vojna na Taiwane môže mať katastrofické dôsledky pre našu ekonomiku

18. augusta 2022

Viac info

Ak Vás zaujíma podpora exportu, prihláste sa do nášho newslettra.